A Rómer Emlékévben megjelent kiadványok közül ötöt mutattak be és méltattak a gyönyörű Széchényi Teremben.
Dr. Csorba László főigazgató köszöntőjében elhangzott, bizonyosan nagy formátumú ember az, aki születése után 200 évvel is munkára ösztönzi az utódokat.
Dr. Mikó Árpád (MTA BTK Művészettörténeti Intézet) mutatta be az Archaeologia és műtörténet című konferencia kötetet, ismertetve az emlékkonferencia — és a bemutatott kiadvány — létrejöttének történetét, és megható szavakkal emlékezett meg Kerny Terézia elévülhetetlen érdemeiről és fájó hiányáról.
A 2015 tavaszi pozsonyi konferencia szlovák nyelvű emlékkötete — “Slovom a činom” / “Szóval és tettel” — kapcsán dr. Katona Csaba (MTA BTK Történettudományi Intézet) Rómer soknyelvűségére, identitására utalva az együttgondolkodás fontosságára figyelmeztetett.
A “Biharmegye kultúrhivatását férfiasan emeljük…” címet viselő nagyváradi könyv kapcsán dr. Zsupán Edina (OSZK Tudományos Igazgatóság) elmondta, Rómer nagyváradi éveit nem száműzetésként élte, hanem kitartóan tovább szervezte a vidék tudományosságát.
A győri Rómer-múzeum Arrabona című évkönyvének 51. számáról a győri könyvtár igazgatóhelyettese, dr. Horváth József beszélt, kiemelve a kiadvány értékeként, hogy Rómer tudományos tevékenységének eddig nem kutatott szakaszaiból is ismertetnek részterületeket a kötet egyes tanulmányai.
Dr. Mesterházy Károly (régész, ny. főosztályvezető, MNM) a Honismeret folyóiratban megjelent írásokról beszélt (2015/6. szám), melyek szélesebb körű érdeklődésre tarthatnak számot. Ismertetését azzal zárta, hogy az emlékévben megkezdett munkát folytatni kell: közreadni Rómer levelezését és megjelentetni egy róla szóló nagymonográfiát.
Dr. Csorba László főigazgató úr azzal a jó hírrel zárta a programot, hogy Rómer úti jegyzőkönyvei digitalizálva olvashatók honlapunkon a Közgyűjteményi adatbázis menüpont megnyitásával.
Az ismertetett kiadványokon kívül több helyen is megjelentek Rómerrel kapcsolatos publikációk 2015-ben, mint Valter Ilona Rómer-életrajzának második, magyar és angol nyelvű kiadása (a könyvről és a könyvbemutatóról oldalunkon is beszámoltunk).
Több írást is közöl a Magyar Nemzeti Múzeum Archeometriai Műhely című elektronikus folyóirata (2015/2. A régészettudomány alfája: a lelőhelyekről, Rómer Flóris születésének bicentenáriumán. Rómer Emlékülés, 2015. április 13.) http://www.ace.hu/am/index.html.
Szende László tanulmánya a pannonhalmi Collectanea Sancti Martini 3. kötetében jelent meg (Rómer Flóris munkássága a Magyar Nemzeti Múzeum Érem és Régiségtárában), vagy Nevizánszky Gábor és Prohászka Péter tanulmánya a Zborník Slovenského Nádodného Múzea Jozef Paulík tiszteletére összeállított kötetében, de még hosszan sorolhatnánk!
Az emlékévben megjelent írások is helyet kapnak majd a Rómer-életmű bibliográfiában, melynek teljes szöveges változata folyamatosan kerül fel honlapunkra.
Csécs Teréz